Zawiadomienie
Uprzejmie informujemy, że w dniu 28 października br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie czynna do godz. 11.45, Oddział APŁ w Sieradzu będzie czynny do godz. 10.30. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 18 listopada 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była prof. UŁ dr hab. Marta Sikorska-Kowalska.
W dniu 12 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody BohaterON 2024 im. Powstańców Warszawskich.
W dniu 11 listopada br. z okazji Narodowego Święta Niepodległości Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z łódzką przewodniczką, Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer „Śladami kobiet Niepodległej”.
W dniu 8 listopada br. starszy kustosz Tomasz Walkiewicz wziął udział w uroczystości patriotycznej z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Szadku przy ul. Prusinowskiej 4.
Dnia 7 listopada 2024 r. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odwiedziły dwie grupy uczniów kl. VII ze Szkoły Podstawowej nr 84 w Łodzi.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 28 października br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie czynna do godz. 11.45, Oddział APŁ w Sieradzu będzie czynny do godz. 10.30. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 16 października br. w Oddziale w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia archiwalne, w których wzięli udział nauczyciele szkół z powiatu sieradzkiego oraz przedstawiciele Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu.
W dniu 15 października br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci II roku Historii Sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego pod opieką mgr. Olega Hańskiego.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 16 października br. czytelnia w Oddziale APŁ w Sieradzu będzie czynna do godziny 11.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 30 września 2024 r. z okazji Dnia Archiwisty w Archiwum Państwowym w Łodzi po raz trzeci odbyły się zawody szkoleniowe „Łódzki Archmagedon”.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w czwartej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 10 września 2024 roku odbyły się Ogólnopolskie Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 września br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 7 września 2024 r. miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania, której lekturą był napisany przez Juliusza Słowackiego w 1834 roku dramat romantyczny Kordian.
W dniu 29 sierpnia 2024 r. na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej 40 w Łodzi oraz na Stacji Radegast, aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, odbyły się główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto.
W dniach 26-27 sierpnia 2024 r. w głównej siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1 obyły się prelekcje połączone z pokazem dokumentów z getta łódzkiego przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Zostały one zorganizowane we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto.
W dniu 21 sierpnia 2024 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbył się wernisaż wystawy „Łódzkie getto w dokumencie i fotografii” oraz spotkanie autorskie dotyczące publikacji „Przełożony Starszeństwa Żydów w Łodzi w latach 1939-1944. Procesy archiwotwórcze”.
W dniu 18 sierpnia 2024 roku odbędą się w Spale Dożynki Województwa Łódzkiego. Początkiem wydarzenia będzie msza święta o godz. 11.00 pod kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski w Spale, po zakończeniu której zaplanowano przejście barwnego korowodu przedstawicieli wszystkich powiatów w województwie na plac przy stawie.
W dniu 1 sierpnia 2024 roku o godzinie 12.00 na placu katedralnym przy ul. Piotrkowskiej 265 w Łodzi miały miejsce obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła msza święta w bazylice archikatedralnej w intencji powstańców, następnie przedstawiciele urzędów i instytucji kultury złożyli kwiaty w miejscu, gdzie spoczywają szczątki ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana diecezji łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, który zginął 1 sierpnia 1944 roku. W imieniu Archiwum Państwowego w Łodzi kwiaty złożyli Julia Urbańczyk i Łukasz Sobieszczyk.
W dniu 29 lipca 2024 roku o godzinie 12.00 na Starym Rynku w Łodzi odbyły się obchody 601. rocznicy lokacji Łodzi.
Przedstawiciele władz samorządowych, łódzcy parlamentarzyści, reprezentanci urzędów i instytucji kultury, organizacji i stowarzyszeń, a także delegaci służby mundurowych spotkali się w historycznym miejscu przed pomnikiem na Starym Rynku, by uczcić 601. urodziny Łodzi i przypomnieć wielowiekową tradycję naszego miasta.
W dniu 25 czerwca br. przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”.
W dniu 25 czerwca br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Strzemińskiego przy ul. 11 Listopada w Koluszkach odbyło się Forum Partnerów projektu „Wzmocnienie roli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach”, realizowanego w ramach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
W dniu 20 czerwca br. w budynku Archiwum przy al. Kościuszki 121 gościła grupa archiwistów z Sekcji Archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wraz z Naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Informacji młodszym inspektorem Panem Piotrem Jędrzejczakiem oraz Kierownikiem Sekcji Archiwum nadkomisarzem Panią Moniką Ryźlak.
W dniu 14 czerwca br. na terenie XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Perla 11 w Łodzi odbyła się uroczystość związana z obchodami 70-lecia powstania placówki.
W dniu 14 czerwca 2024 r. w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przed Pomnikiem Ofiar Obozów na Cmentarzu Komunalnym „Doły" w Łodzi, odbyła się uroczystość zorganizowana przez łódzki Odział Instytutu Pamięci Narodowej.
Poniżej prezentujemy fotorelację z Dnia Otwartego w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121, który został zorganizowany w dniu 8 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
W dniach 6-7 czerwca br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny” pt. „Wojna – progres czy stagnacja?”.
W dniach 6–7 czerwca 2024 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny”. To cykl interdyscyplinarnych konferencji naukowych, które prezentują wyniki badań nad problematyką wojen i wojskowości, od starożytności po czasy współczesne. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Wojna – progres czy stagnacja?”.
W dniu 3 czerwca br. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla finalistów wojewódzkich III edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone w dniu 9 czerwca. Ustanowione w 2007 roku, podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur, ma na celu upamiętnienie powstania w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) pod auspicjami UNESCO, jak również przypomnienie o misji i znaczeniu archiwów dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Dnia 23 maja br. w Szkole Podstawowej im kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla siódmych klas szkół podstawowych z terenu gminy Warta. Lekcja została przeprowadzona w formie hybrydowej.
Z przyjemnością informujemy, że wyłonieni zostali finaliści III edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” w województwie łódzkim.
W dniu 18 maja 2024 r. w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyła się Noc Muzeów.
W dniu 17 maja 2024 r. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedziła grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
W dniu 18 maja (sobota) w Archiwum Państwowym w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbędzie się Noc Muzeów.
Uprzejmie informujemy, że Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sierdzu w dniu 9 maja br. będzie czynny do godziny 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.
Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dla uczczenia tego wydarzenia, Archiwa Państwowe zapraszają do wspólnego działania w ramach projektu Archiwum Zjednoczonej Europy #ArchiwumPLUE.
W dniu 25 kwietnia br. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili goście z Biblioteki Miejskiej w Łodzi „Bliska”.
W dniu 24 kwietnia 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów kierunku planowania przestrzennego Politechniki Łódzkiej.
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Pani Jadwigi Sałagackiej, wieloletniego pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi.
Pani Jadwiga w Archiwum Państwowym w Łodzi pracowała od 1968 r. do 2012 r., pokonując kolejne szczeble kariery od archiwisty do kierownika Oddziału Nadzoru Archiwalnego.
W dniu 18 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia dla studentów z Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr Piotr Kręzel.
W dniu 15 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla Łódzkiego Klubu Seniora.
W dniu 11 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 223.
W dniu 9 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi, przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 110 im. Partyzantów Ziemi Łódzkiej w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Justynowie.
W dniu 3 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia dla studentów filologii polskiej z Instytutu Filologii i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była Pani dr hab. Małgorzata Mieszek.
W dniu 2 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla Łódzkiego Klubu Seniora z siedzibą przy ulicy Narutowicza 37.
W dniu 27 marca br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi.
W dniu 26 marca br. w Szkole Podstawowej nr 192 im. prof. Heleny Radlińskiej przy ul. Krzemienieckiej 24a w Łodzi, zostały przeprowadzone zajęcia dla klasy 4b.
W dniu 25 marca 2024 roku, w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Juliana Tuwima 10, odbyło się spotkanie autorskie ze starszym kustoszem Tomaszem Walkiewiczem, dotyczące publikacji „Józef Piłsudski. Do niepodległej Polski przez robotniczą Łódź”.
W dniu 25 marca br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla studentów filologii polskiej z Instytutu Filologii i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 20 marca 2024 r. została przeprowadzona lekcja dla uczniów z klas IV-V w Szkole Podstawowej Nr 41 im. Władysława Jagiełły w Łodzi.
W dniu 19 marca 2024 roku odbyły się w Łodzi uroczystości rocznicowe z okazji imienin Józefa Piłsudskiego.
W dniu 15 marca br. w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 miało miejsce podpisanie umowy darowizny fotografii łódzkiego architekta Wiesława Lisowskiego.
W ramach działań promujących najnowsze wydawnictwo albumowe APŁ pt. „Józef Piłsudski. Do niepodległej Polski przez robotniczą Łódź”, jego autor – starszy kustosz Tomasz Walkiewicz, udzielił wywiadów pani redaktor Magdalenie Majewskiej z TVP3 Łódź oraz pani redaktor Annie Groblińskiej z Radia Łódź.
Dnia 15 marca 2024 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów z klas VI –VIII: Szkoły Podstawowej w Warcie, Szkoły Podstawowej w Jakubicach, Szkoły Podstawowej w Rossoszycy, Szkoły Podstawowej w Cielcach, Szkoły Podstawowej w Ustkowie, Szkoły Podstawowej we Włyniu, Szkoły Podstawowej w Raczkowie oraz Szkoły Podstawowej w Jeziorsku.
W dniu 11 marca br. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich, specjalność geografia miast, z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ukazał się kolejny, 73 tom Rocznika Łódzkiego wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.
W dniu 2 marca br. miało miejsce oficjalne otwarcie placu Wolności po dokonanej gruntownej przebudowie.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 23 lutego br. w sali konferencyjno-wystawienniczej w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie roczne pracowników.
W dniu 22 lutego 2024 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia pod hasłem, „ABC poszukiwań genealogicznych”, w których wzięła udział grupa seniorów z Miejskiej Strefy Kultury: Niciarniana – Dom Kultury Ariadna.
W dniu 17 lutego 2024 roku w siedzibie Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi przy ul. Stanisława Wigury 12A, odbyła się uroczystość 35-lecia działalności instytucji.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 23 lutego br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Czytelnia i kancelaria w Oddziale w Sierdzu będzie czynna do godziny 10.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 15 lutego 2024 r. w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Dowborczyków 18 w Łodzi odbyło się spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Łodzi Anną Kaniewską i Tomaszem Walkiewiczem, autorami publikacji pt. „Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie”.
W dniu 10 lutego w Muzeum Fabryki w Łodzi miało miejsce uroczyste otwarcie ogólnopolskiej wystawy „Chłopi w Archiwach”.
W wernisażu wziął udział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, który podczas wystąpienia podkreślił znaczenie materiałów archiwalnych przechowywanych w zasobach Archiwów Państwowych, nawiązał również do trzech ekranizacji filmowych powieści Władysława Reymonta „Chłopi”.
Wystawa plenerowa „Chłopi w archiwach” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films już od 10 lutego br. będzie dostępna dla zwiedzających w łódzkiej Manufakturze przy ul. Drewnowskiej 58 (plac przed wejściem do Cinema City).
Cyfrowa Kronika Łodzi to projekt zrealizowany w 2023 roku przez Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi w ramach projektu Kultura Cyfrowa dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W dniu 15 stycznia br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci Historii Sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 12 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla słuchaczy kierunku technik archiwista z Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Zgierzu.
W dniu 10 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów kierunku bankowość i finanse z Uniwersytetu Łódzkiego.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 stycznia 2024 r. Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Oddział APŁ w Sieradzu będą nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 20 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów I roku kierunku bankowość i finanse z Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 20 grudnia br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie została zaprezentowana wystawa zatytułowana „Świąteczne Karty Pocztowe”.
W dniu 12 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów III roku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego z Katedry Historii Ekonomii.
W dniu 8 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów kierunku wojskoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
W dniu 7 grudnia br. w Bibliotece Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla finalistów eliminacji okręgowych V edycji Olimpiady Historycznej Juniorów dla uczniów szkół podstawowych, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.
Z okazji Dnia Darczyńcy przypadającego w dniu 6 grudnia w głównej siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1, odbył się wernisaż wystawy przybliżającej spuściznę łódzkiego fotografa Wiesława Maciejewskiego, przekazaną przez córkę artysty Panią Ewą Malawską.
W dniach 29 listopada – 18 grudnia w foyer Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi można zapoznać się z wystawą „Aleksander hrabia Fredro w łódzkich sztukach teatralnych”.
W dniu 15 listopada br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla grupy studentów I–go roku z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z łódzkim przewodnikiem Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer śladami pierwszych oficjalnych obchodów tego święta w Łodzi, które odbyły się w 1937 roku.
W dniu 9 listopada 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się warsztaty archiwalno-genealogiczne, „Gdzie szukać, aby znaleźć – archiwum domowe”, zorganizowane we współpracy z Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi w ramach projektu „Cyfrowa Kronika Łodzi”.
W dniu 9 listopada 2023 r. kierownik Oddziału w Sieradzu dr Adriana Bryk wzięła udział w uroczystościach podsumowania projektu Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Warcie. Celem projektu jest podnoszenie świadomości historycznej dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu gminy Warta oraz umacnianie lokalnego patriotyzmu.
W dniu 24 października 2023 r. w siedzibie Oddziału w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi przy ul. POW 5 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu.
W dniu 16 października 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. im. Szarych Szeregów w Łodzi.
W dniach 28-29 września b.r. Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Związku Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zorganizowały ogólnopolską konferencję pt. Kolejny krok do udostępniania. Muzealna biblioteka cyfrowa?
W dniu 3 października 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 193 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi.
W dniu 29 września 2023 r. z okazji Dnia Archiwisty w Archiwum Państwowym w Łodzi po raz kolejny odbyły się zawody „Łódzki Archmagedon”.
25 października 2023 r. o godz. 12:00 odbędzie się drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar – niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.
W dniu 15 września 2023 r., zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi dr Maciej Janik brał udział w VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego. Organizatorem tego wydarzenia było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, który udzielił gościny uczestnikom Kongresu. Tego typu spotkania odbywają się od 1929 r. Tegoroczne zbiegło się z stopięćdziesiątą rocznicą powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które stało się zaczynem nowoczesnego, zorganizowanego ruchu krajoznawczego na obszarze podzielonej przez zaborców Polski. Przyświecało mu hasło „Krajoznawstwo wobec tradycji i wyzwań współczesności”.
W dniu 15 września br. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się gala wręczenia nagród dla laureatów oraz wyróżnionych w II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 9 września 2023 r. miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania, której lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.
W tym roku wydarzenie odbyło się w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Akcja, która została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.
W dniu 6 września br. w Archiwum Narodowym w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Nurtem Łódki. 60 przystanków dziejowych z 600-letniej historii miasta”.
W dniu 31 sierpnia 2023 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały zorganizowane zajęcia dla Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team.
W dniu 29 sierpnia 2023 r. odbyły się główne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. Obchody rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy pt. "Dziedzictwo łódzkich Żydów", w domu Przedpogrzebowym na terenie Cmentarza Żydowskiego, przy ul. Brackiej 40. Następnie odbyły się uroczystości religijne, połączone z symbolicznym zapaleniem zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów. W dalszej części wydarzenia na Stacji Radegast, nastąpiło składanie kwiatów i zniczy ku pamięci ofiar Litzmannstadt Getto.
W dniach 24-25 oraz 28 sierpnia 2023 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, zostały zorganizowane warsztaty genealogiczne „Poszukiwanie śladów przeszłości”.
Przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika wystawa plenerowa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” jest już dostępna w Łodzi.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie, zaplanowało na terenie całego kraju w dniach 12-15 sierpnia 2023 roku blisko 70 pikników wojskowych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.
Z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę pt. "Nurtem Łódki. 60 przystanków dziejowych z 600-letniej historii miasta".
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-04-30 |
Data publikacji: | 2015-04-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Wojciech Kowaluk |
Liczba odwiedzin: | 55690 |